By róża piękniała do końca

„Nie będę się już bał hospicjum” – usłyszała dr Anna Byrczek od jednego ze słuchaczy prelekcji o posłudze hospicjum, którą wygłosiła 7 listopada podczas dnia otwartego w Hospicjum św. Kamila zorganizowanego w ramach kampanii „Hospicjum to też Życie”. „O to chodziło – żeby ludzie przestali się bać słowa hospicjum; by pokazać, że posługa hospicjum nie służy śmierci, ale życiu – mówi szefowa bielskiego hospicjum.

Wśród hospicjów, które 7 listopada uczestniczyły w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej: „Hospicjum to też Życie”, było także bielskie Hospicjum św. Kamila, działające przy parafii Księży Salwatorianów w Bielsku-Białej „na Kluski”. Tego dnia wzrok wchodzących do kościoła pw. NMP Królowej Polski przykuwała szczególna dekoracja – krzyż, obok niego napis „Hospicjum to też Życie”, łóżko, krzesło, lampka. Symboliczny obraz miejsca, jakie z reguły odwiedzają wolontariusze hospicjum. I jeszcze jeden symbol – czerwona róża na łóżku.

„Ta piękna róża, to symbol chorego, który potrzebuje naszej pomocy i któremu wolontariusze hospicjum pomagają, by był piękny i piękniał do końca” – mówił ks. Edward Lasek SDS, duszpasterz hospicjum podczas Mszy św. sprawowanej w intencji hospicjum.

Chcę pomóc

Od wczesnego ranka, każdy mógł zapoznać się z posługą hospicjum. Na wszelkie pytania odpowiadali wolontariusze hospicyjni. W podziemiach kościoła przygotowano wystawę o hospicjum, jego podopiecznych i wolontariuszach. W kaplicy medytacyjnej trwała całodziennaAdoracja Najświętszego Sakramentu. Tam też umieszczono listy z nazwiskami 1555 podopiecznych, którzy już odeszli do Pana.

Wśród zwiedzających byli najbliżsi podopiecznych hospicjum, osoby, które dotąd nie miały kontaktu z hospicjum, a także takie, które o nim nie słyszały. Około dziesięciu osób wyraziło chęć dołączenia do zespołu wolontariuszy.

„Siedzi to we mnie od dwóch lat, kiedy opiekowałam się ciężko chorym tatą – mówi pani Ewa. – Widziałam, jak chory czeka na taką pomoc. Mam czas, chcę pomóc”.

Wolontariuszy odwiedzili też gimnazjaliści, którzy ze względu na wiek nie mogą jeszcze zostać wolontariuszami. „Włączyliśmy się do akcji »Pola Nadziei« – sadziliśmy żonkile dla hospicjum, będziemy przygotowywać inne akcje, które wszystkim w naszej szkole przybliżą działalność hospicjum. Dziś chcieliśmy poznać ludzi, którzy opiekują się chorymi, chcemy się też dowiedzieć jak my możemy już teraz pomagać” – mówią uczniowie bielskiego Gimnazjum nr 1.

Opłaci się!

„Przez ten dzień, chcieliśmy upowszechnić informację o hospicjum, by było ono jeszcze bardziej dostępne dla wszystkich – mówi Anna Byrczek. – Chcemy, by ludzie chorzy i ich rodziny wiedzieli, że zgłoszenie do nas, nie jest równoznaczne z przybliżeniem się śmierci. Hospicjum jest pomostem dla żyjących. Robimy wszystko, by życie terminalnie chorego było dobre i godne – o tę godność walczymy. Jeden człowiek nie jest w stanie unieść takiego ciężaru, ale hospicjum to wspólnota. Hospicjum jest przeciwieństwem tzw. »dobrej śmierci« – eutanazji. Żaden człowiek, któremu staramy się poprawić jakość życia, który ma obok siebie drugiego, przyjaznego człowieka, uśmierzony ból, wsparcie duchowe, nie poprosi o śmierć”.

Hospicjum nie zna słów: „nie opłaci się”, bo stan chorego jest tak ciężki, że nie warto na kilka tygodni czy miesięcy robić protezy szczęki, dbać o fryzurę czy inne drobiazgi, które zapewnią bardziej komfortowe samopoczucie. „Opłaci się! – mówi zdecydowanie Anna Byrczek – Na każde pięć minut się opłaci! Chory ma swoją godność aż do śmierci”. I o to każdego dnia walczą wolontariusze hospicyjni.

URSZULA ROGÓLSKA

Potrzebni wolontariusze medyczni

Od 1992 r. bielskie Hospicjum św. Kamila objęło opieką ponad 1500 chorych. Obecnie, ok. 50 chorych nieodpłatnie opiekuje się 45 wolontariuszy – w tym 11 lekarzy i 7 pielęgniarek. Część z nich to osoby na emeryturze, które nadal chcą służyć chorym. To właśnie wolontariusze medyczni w tej chwili są najbardziej potrzebni w hospicjum. Zachęcamy lekarzy i pielęgniarki, którzy chcieliby pomagać chorym w ich domach do skontaktowania się z hospicjum:

Hospicjum św. Kamila, ul. NMP Królowej Polski 15, 43-300 Bielsko-Biała, tel. 33/ 811 03 67

Gość Niedzielny nr 48 z dn. 28 listopada 2004 r.