Pomóż mi!

15 lat Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej

„Pomóż mi!” – od takiego wezwania chorego zazwyczaj zaczyna się posługa każdego hospicjum – mówił 22 kwietnia w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej ks. Jan Folkert SDS. Podobne wezwanie usłyszeli 15 lat temu założyciele Hospicjum św. Kamila.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się w salwatoriańskim kościele NMP Królowej Polski o godzinie 15.00 – Godzinie Miłosierdzia – nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Jej nowe stacje, zainstalowane w kościele, tego właśnie dnia poświęcił salwatoriański prowincjał ks. Jan Folkert SDS.

Twórcą stacji jest Piotr Kosek – artysta ze Szczyrku. Rozważania poszczególnych stacji przygotowała Beata Raszkiewicz, a odczytał je bielski aktor Kuba Abrahamowicz.

– Może komuś wydać się dziwne, że Drogę Krzyżową święcimy w trzecią niedzielę wielkanocną – mówił proboszcz parafii ks. Piotr Schora SDS – Ale ta uroczystość odbywa się w 15. rocznicę powstania działającego przy naszej parafii Hospicjum św. Kamila. Wierzymy w Zmartwychwstanie i dlatego każdego dnia wierzymy również, że jest sens dźwigać krzyż razem z Chrystusem.

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczył ks. Jan Folkert SDS. Gościem spotkania był także przebywający w Polsce arcybiskup Angelo Massafra ze Szkodry w Albanii. W jego diecezji również pracują salwatorianie – wśród nich ks. Artan Seli, który w parafii NMP Królowej Polski odbywał praktykę jako diakon i również służył pomocą hospicjum. Przypominając postać bł. Matki Teresy z Kalkuty – Albanki – Ksiądz Arcybiskup porównał posługę wolontariuszy hospicjum do służby, jaką ona obdarowywała potrzebujących. Życzył im, by mieli twarz Chrystusa, którego dostrzeże w nich każdy chory.

Wśród gości byli również p. Jacek Krywult - prezydent miasta, dr n. med. Jadwiga Pyszkowska - konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej, ks. Piotr Szyrszeń - sekretarz prowincjalny, ks. Tadeusz Słonina SDS - proboszcz parafii NMP Królowej Świata w Mikuszowicach Śl., ks. Dariusz Nowak SDS - misjonarz pracujący w Albanii, ks. Robert Kasprowski – Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, ks. Benedykt Zowada - kapelan katowickiego hospicjum, ks. Zdzisław Grochal - kapelan żywieckiego hospicjum. Uroczystości jubileuszowe uświetnił chór Cantica z Bystrej Śląskiej.

Po Mszy św. ks. dr. Antoni Bartoszek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego przedstawił wykład na temat osierocenia i żałoby. Uroczystości zakończyło spotkanie z udziałem przedstawicieli zaprzyjaźnionych hospicjów z Katowic, Tychów, Tarnowskich Gór, Żywca i Cieszyna a także rodzin podopiecznych Hospicjum św. Kamila.